کشفیات مواد مخدر ۲۰۰درصد افزایش داشته/ تغییر روند صدور مجوز کسب عطاری‌ها از حوزه اصناف به حوزه شبکه بهداشت را خواستاریم
کشفیات مواد مخدر ۲۰۰درصد افزایش داشته/ تغییر روند صدور مجوز کسب عطاری‌ها از حوزه اصناف به حوزه شبکه بهداشت را خواستاریم
فرماندار کاشمر گفت: کشفیات مواد مخدر از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل 200درصد افزایش داشته است؛ تصمیم گیری برای تغییر و اصلاح روند صدور مجوز کسب عطاری‌ها از حوزه اصناف به حوزه شبکه بهداشت و درمان برای نظارت تخصصی بیشتر در استان یا در سطح ملی خواستاریم.

به گزارش پایگاه خبری ترشیزخوان؛ به نقل از  روابط عمومی فرمانداری، شورای فرعی هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان کاشمر با حضور صالحی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان رضوی در محل سالن همایش های فرمانداری شهرستان برگزارشد.

مسلم ساقی فرماندار شهرستان کاشمر با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا بویژه شهدای مبارزه با مواد مخدرگفت: با توجه به تغییر نگاه جامعه به فرد معتاد از حالت مجرم به یک فرد ناهنجار و بیمار رویکردجلسات شورا در شهرستان علاوه بر اقدامات سخت افزاری، بکارگیری همزمان اقدامات نرم افزاری بوده است.

فرماندار شهرستان کاشمر ناامن سازی فضا برای قاچاقچیان از طریق ایست و بازرسی، دستگیری توزیع کنندگان، اجرای طرح های پاکسازی، فعالیت کمپ ها و کلینیک های ترک اعتیاد از اهم اقدامات در حوزه در حوزه سخت افزاری بیان داشت.

وی با اشاره به اینکه این اقدامات هر چند لازم است ولی کافی نمی باشد تصریح نمود: در حوزه نرم افزاری نگاه ما فرهنگی است.

فرماندار افزود: کشفیات مواد مخدر توسط نیروی انتظامی از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰۰درصد افزایش داشته است.

ساقی تصریح نمود: از ابتدای سال جاری تعداد چهار جلسه شورای فرعی هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان با ۱۴ مصوبه برگزار شده است که اهم اقدامات انجام شده در حوزه شناسایی و جمع آوری معتادین متجاهر، گشت مشترک در حوزه بازرسی از عطاری ها و فروشگاه های مواد غذایی در راستای پیشگیری از فروش برخی مواد ممنوعه برگزاری دوره های آموزشی و اطلاع رسانی توسط دستگاه های فرهنگی برای اعضای جامعه هدف و بررسی رصد بازخورد دوره های آموزشی برگزار شده و استفاده از ظرفیت فضای مجازی در دوران پسا کرونا، ترغیب هیئت های ورزشی، سمن های فعال در امر ورزش و گروه های داوطلب نسبت به ایجاد فضای شور و نشاط با تشویق و تسهیل انجام ورزش های متنوع در سطح شهرستان بوده است.

فرماندار شهرستان کاشمر با تاکید بر ایجاد ایست و بازرسی در محور کاشمر به کوهسرخ و نیشابور برای ناامن شدن محور مذکور برای قاچاقچیان مواد مخدر، تصمیم گیری در استان یا در سطح ملی برای تغییرو اصلاح روند صدور مجوز کسب عطاری ها از حوزه اصناف به حوزه شبکه بهداشت و درمان برای نظارت تخصصی بیشتر را خواستار شد.

صالحی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با بیان اینکه در معتاد شدن یک فرد دو عامل “دسترسی و تمایل” موثر است گفت: در حال حاضر که مقدمات هر دو عامل در جامعه بنوعی فراهم است وظیفه ما برای پیشگیری و مبارزه بیشتر است
وی تصریح نمود: در حوزه مواد مخدر کار زیادی انجام می شود ولی اثر پذیری ندارد که می طلبد عزم جدی با حضور همه ارکان نظام و انجام اقدامات در همه ابعاد با محوریت مردم در حوزه های پیشگیری، درمان، و مقابله صورت پذیرد.

صالحی با اشاره به اینکه در حوزه خرده فروشان ضعف قانون مشهود است تصریح نمود: در این زمینه اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در مجلس شورای اسلامی با تشدید مجازات خرده فروشان در دست اقدام است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان خراسان رضوی با بیان اینکه شرایط موجود، نیازمند عزم جدی، حرکت جهادی و مشارکت حداکثری همه ارکان دولتی عمومی و مردمی در امر مبارزه با مواد مخدر می باشد تاکید نمود: در حال تدوین طرحی هستیم تا درقالب یک برنامه منسجم وهمه جانبه که تمامی حوزه های مبارزه از پیشگیری، درمان، صیانت تا مقابله راشامل می شود از سطح کوچکترین واحدهای تقسیمات کشوری (محلات درشهرها و روستا ها) با تقسیم کار و تعیین شرح وظایف هریک از بخش ها گام مهمی درجهت کاهش نرخ شیوع اعتیاد وسالم سازی محیط (محله ، روستا ) برداریم.

وی گفت: در این طرح که برگرفته از سند جامع مبارزه با مواد مخدر ، سیاست های ابلاغی ستاد مبارزه بامواد مخدر ریاست جمهوری توسط شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در دست اقدام است با مشارکت برخی دستگاه های دولتی وعمومی و تشکل های غیر دولتی فعال در امر مبارزه با مواد مخدر، با هدف سالم سازی جامعه از سطح محلات و روستاهای استان، در مرحله اول از هر شهر یک محله و از هر بخش یک روستا بعنوان پایلوت اجرایی خواهد شد.

در این جلسه سرهنگ احمدی فرماندهی انتظامی شهرستان گزارشی از اقدامات انجام شده در شهرستان در خصوص پیشگیری و مبارزه با موادمخدر و نیازهاو درخواستهای پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان را بیان نمود.

انتهای پیام/