علل گرامیداشت هفته دفاع مقدس
علل گرامیداشت هفته دفاع مقدس
گرامیداشت هفته دفاع مقدس یعنی مردم غیور جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی ولایت فقیه اجازه ندادند و نخواهند داد قراردادهای ننگین گلستان، ترکمانچای، حکمیت و دیگر معاهده‌هایی که در هر کدام، بخشی از سرزمین ما را به بیگانه واگذار کردند تکرار شود.

به گزارش پایگاه خبری ترشیزخوان؛ به گرامیداشت هفته دفاع مقدس مطالبی مستند در رابطه با دلایل گرامیداشت هفته‌ی دفاع مقدس تهیه شده که در ادامه آمده است.

علل گرامیداشت هفته دفاع مقدس

۱ – آذربایجان و گرجستان به موجب قرارداد ننگین گلستان در سال۱۸۱۳ میلادی در زمان فتحعلی‌شاه قاجار از ایران جدا شد. (حدود ٢٠۵ سال پیش)
۲ – منطقهٔ نخجوان و ارمنستان به موجب قرارداد ننگین ترکمنچای درسال ۱۸۲۸ میلادی درزمان فتحعلی‌شاه از ایران جدا شد. (یعنی حدود ١٩٠ سال پیش).
۳ – بخشی از افغانستان به موجب معاهده‌ی پاریس در سال ۱۸۵۷ میلادی در زمان محمدشاه قاجار از ایران جدا شد. (یعنی حدود ١۶١ سال پیش).
۴ – ترکمنستان، ازبکستان و قرقیزستان به موجب قرارداد سال۱۸۸۳ میلادی در زمان ناصرالدین شاه قاجار از ایران جدا شد. (یعنی حدود ١٣٧ سال پیش).
۵ – پاکستان و سیستان به موجب قرارداد ننگین حکمیت «ژنرال اسمیت» در زمان حکومت قاجار در دو مرحله که آخرین آن در سال ۱۹۰۵ میلادی بود، از ایران جدا شد. (یعنی حدود ١١٣ سال پیش).
۶ – مجمع الجزایر بحرین با ۳۳ جزیره‌ی ارزشمند در سال ۱۳۵۰ شمسی در زمان محمدرضا شاه پهلوی از ایران جدا شد. ( یعنی حدود ۴٧سال پیش).
۷ – شهر بندری و زیبای فیروزه در شرق دریای خزر، قبل از انقلاب در زمان محمدرضا پهلوی از ایران جدا شد و به شوروی واگذار گردید.

اما می‌دانیم که در جنگ تحمیلی مدت هشت سال با دنیا جنگیدیم، حدود ۱۸۸۰۱۵ نفر شهید دادیم (در میدان جنگ و هم بمباران شهرها تا روز آتش بس) که ۳۶ هزار نفر از آنان دانش‌آموز بودند.

حال با افتخار اعلام می‌کنیم که:
۱ – یک وجب از خاک میهن اسلامی را از دست ندادیم.
۲ – باعث بیداری کشورهای اسلامی و مظلوم شدیم.
۳ – قدرت اسلام و ایران را به ابرقدرت‌ها نشان دادیم تا دیگر جرأت حمله به ایران را نداشته باشند.
بنابراین در هر حال و همه‌ی زمان‌ها (جهت قدردانی از شهدا و رزمندگان و آزادگان و نیز خانواده‌ی صبور آنان و برای الگوسازی و پرورش نسل جوان که نیاز به قهرمانان راستین دارند) لازم است که در نکوداشت هفته‌ی دفاع مقدس و یاد شهدا و قدردانی از رزمندگان و آزادگان و خانواده‌ی معظم آن‌ها بکوشیم.

انتهای پیام/