۸۰ درصد اداره‌های دولتی کاشمر اجاره محل خود را به‌موقع پرداخت نمی‌کنند
۸۰ درصد اداره‌های دولتی کاشمر اجاره محل خود را به‌موقع پرداخت نمی‌کنند
رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته ۸۰ درصد ادارات دولتی اجاره‌ محل خود را به اداره اوقاف به ‌موقع پرداخت نمی‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری ترشیزخوان؛ حجت‌الاسلام محمد نیساری عصر دوشنبه در نشست با خبرنگاران و گرامیداشت هفته وقف افزود: ادارات دولتی عمده بدهکاران به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان هستند که امیدواریم هرچه زودتر مشکل رفع شود تا مجبور نشویم پرونده را از طریق دستگاه قضایی پیگیری کنیم.

وی ادامه داد: بدهی ادارات دولتی در پذیره‌ها بالغ‌ بر ۲۰۰ میلیارد ریال است که ۶۰ میلیارد ریال آن مربوط به آموزش‌ و پرورش می‌باشد ولی بدهی اجاره‌ها حدود ۳۰۰ میلیارد ریال است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر گفت: گرچه برای هر ملک موقوفه یک‌ بار پذیره پرداخت می‌شود اما از زمانی که ادارات دولتی ملک را تصرف کردند بابت پذیره هیچ مبلغی پرداخت نکرده‌اند  و این امر موجب شده میزان پذیره به نرخ روز تغییر کند و افزایش یابد.

وی با بیان اینکه از سال ۸۲ به بعد از برخی ادارات طلبکار هستیم افزود: البته برای اجاره چون قابل ملاحظه هم نیستند خیلی سخت‌گیری نمی‌کنیم.

حجت‌الاسلام نیساری ادامه داد: سازمان اوقاف و امور خیریه در چند بخش فعالیت دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل حفظ، حراست و نگهداری از اموال موقوفات است.

وی از اسکن ۱۶ هزار و ۱۲۲ تصویر اوراق و اسناد پرونده‌های رقبات طی یک ‎سال گذشته و بارگذاری در سامانه جامع موقوفات کشور خبر داد و گفت: در شهرستان کاشمر ۱۱ هزار و ۳۹۳ رقبه وجود دارد که متولی ۹۳۹۹ رقبه اداره اوقاف و امور خیریه است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر افزود: چون تصرف اراضی موقوفات یکی از دغدغه‌های اداره اوقاف و امور خیریه محسوب می‎شود به همین جهت طی یک‌سال گذشته ۴ هزار و ۵۰ مورد از این رقبات در سامانه کاداستر بارگذاری شده است.

وی ادامه داد: از سال گذشته تاکنون بیش از ۲۰ مورد از اراضی موقوفات که ارزش بسیار داشته‌اند رفع تصرف شده و ۲۲۵۰ رقبه به روز رسانی گردیده و ۱۸۱۲ فقره بازدید میدانی از رقبات کشاورزی انجام شده است.

حجت‌الاسلام نیساری گفت: به رغم محدودیت‌هایی که به جهت شیوع ویروس کرونا داشتیم، اقداماتی در حوزه فرهنگی صورت گرفته به ‌طوری که طی یک‌ سال اخیر ۲۸ وقف جدید با ارزش بالغ ‌بر ۵۰ میلیارد ریال به ثبت رسیده است.

  • منبع خبر : ایرنا