۹۰ درصد حوادث در کاشمر به دلیل عدم آگاهی شهروندان از مسائل ایمنی است
۹۰ درصد حوادث در کاشمر به دلیل عدم آگاهی شهروندان از مسائل ایمنی است
مسئول آتش‌نشانی کاشمر گفت: ۹۰ درصد از حوادث در کاشمر به دلیل عدم آگاهی شهروندان از مسائل ایمنی است که اغلب نسبت به ایمنی کم‌دقتی کرده و باعث بروز حوادث می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری ترشیزخوان:امیر نژادرحیم یکشنبه، ۲۰ مهر ماه، در نشست خبری که در محل آتش‌نشانی برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به موقعیت منطقه به لحاظ اینکه چهار محور مواصلاتی از چهار جهت شمال، جنوب، شرق و غرب شهر کاشمر عبور می‌کند، در این محورها خطرات و حوادث ترافیکی داریم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات شهر کاشمر وجود چاه‌های مختلف و قنات‌ها در داخل و اطراف شهر است که حوادث مختلفی را طی این سال‌ها به دلیل این وجود همین پدیده‌ها شاهد بوده‌ایم و در بعضی از شهرها آتش‌نشانانی داشته‌ایم که به دلیل عدم آموزش صحیح، جان خود را در هنگام امدادرسانی به افرادی که سقوط کرده بودند، در چاه و قنات از دست داده‌اند.

نژادرحیم تصریح کرد: یکی از مشکلات آتش‌نشانی، آب‌رسانی به برخی فضاهایی بود که خودرو آتش‌نشانی به دلیل معبر باریک امکان ورود نداشت و سازه‌های مرتفع خودرو امکان ورود نداشت که با مشکل شیلنگ آب‌رسانی مواجه بودیم.

مسئول آتش‌نشانی کاشمر اظهار کرد: با توجه به مرتفع‌سازی در شهرها و استفاده از آسانسور در ساخت مسکن و ادارات، شاهد حوادثی در آسانسورها هستیم که در این زمینه نیز نیروها آموزش‌های لازم، برای نجات فرد گرفتار در آسانسور را فرا گرفتند و سعی داریم آموزش‌ها به‌ صورت مداوم انجام گیرد تا با وقوع حوادث، در حین عملیات به مشکل برنخوریم.

رشد ۳۰ درصدی تعداد عملیات‎ها

نژادرحیم در ادامه از رشد ۳۰ درصدی تعداد عملیات دایره آتش‌نشانی شهرداری کاشمر طی ۶ ‌ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: هم‌اکنون با توجه به تعداد جمعیت شهری که هر ۵۰ هزار نفر یک ایستگاه لحاظ می‌شود؛ شهر کاشمر استانداردها را دارد و دارای دو ایستگاه است ولی با توجه به این‌که شهر گسترده و پراکنده شده و محیط پیرامونی داریم و روستاهای اطراف را هم پوشش می‌دهیم، پتانسیل احداث یک ایستگاه دیگر را داریم.

وی عنوان کرد: در نیمه نخست امسال ۹۲۴۴ تماس با سامانه ۱۲۵ کاشمر به ثبت‌ رسیده که منجر به ۵۱۰ عملیات توسط ماموران آتش‌نشانی شده است، اکنون ۲۵ نیروی آتش‌نشان در دو ایستگاه به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند و تا آبان‌ ماه ۵ نفر دیگر به آتش‌نشانان اضافه می‌شود.

مسئول آتش‌نشانی کاشمر گفت: طی ۶ ماه اخیر ۳۴۰ عملیات مربوط به انواع حریق‌ شامل فضای سبز، حریق خودرو، منزل، لاستیک، حریق خرمن و علوفه و عملیات امداد و نجات شامل تصادفات، مزاحمت حیوانات، سقوط در چاه، محبوس شدن در اتاق انجام شده است.

وی بیان کرد: حوادث بیشتر فصلی است؛ به‌ گونه‌ای که زمان برداشت محصولات کشاورزی از جمله گندم، در اراضی کشاورزی حوادث بسیاری داریم و در زمستان هم با توجه به اینکه وسایل گرمایشی با گاز شهری است. متاسفانه بعضی از شهروندان استاندارها و اصول ایمنی را رعایت نمی‌کنند و شاهد حوادث تلخی هستیم.

نژادرحیم گفت: اگر چه آرزو می‌کنم حادثه‌ای اتفاق نیفتد و اگر اتفاقی افتاد حادثه جانی نباشد ولی متاسفانه گاهی شاهد حوادث جانی هستیم که اغلب در اثر سهل‌انگاری و رعایت حداقل استانداردها ایجاد شده است.

وی از شهروندان خواست با توجه به شروع فصل سرما و پیش‌ رو بودن زمستان نسبت به استفاده از بست، شیلنگ و لوله استاندارد در بخاری‌ها، استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی استاندارد و ایجاد تهویه‌های درست و ایمن که باعث کاهش بروز حوادث می‌شود و همچنین تاثیرگذار در ایجاد حوادث است، دقت کافی داشته باشند.

۵۰ درصد مزاحمت‌های تلفنی توسط کودکان

مسئول آتش‌نشانی کاشمر مطرح کرد: طی ۶ ماه اول سال جاری ۷۷۳۰ تماس بی‌مورد با آتش‌نشانی به‌ عنوان مزاحمت ثبت‌ شده که ۵۰ درصد این تماس‎ها را کودکان انجام داده‌اند.

وی مهم‌ترین مشکل آتش‌نشانی کاشمر علاوه بر مزاحمت‌های تلفنی، ایجاد مزاحمت شهروندان در هنگام انجام عملیات عنوان کرد و گفت: اغلب مردم به دلیل نا آگاهی در محل حادثه تجمع‌ کرده و مسیر خودروی آتش‌نشانی را سد می‌کنند؛ به‌ طوری‌ که با حضور مردم در محل حادثه، بخشی از نیرو و انرژی ماموران برای پراکنده‌ کردن مردم و دور کردن آن‌ها از محل حادثه صرف می‌شود که از کیفیت عملیات می‌کاهد.

نژادرحیم با انتقاد از اداراتی که علی‌رغم دستور فرمانداری درخواستی، مبنی بر آموزش پرسنل و بازدید از ساختمان ادارات نداشته‌اند، گفت: تا کنون فقط حدود ۱۰ اداره درخواست داشته‌اند که اقدام لازم انجام شده است.

وی همچنین از فعالیت حدود ۳۰ آتش‌نشان داوطلب خانم و آقا در آتش‌نشانی کاشمر خبر داد و گفت: یکی از مشکلاتی که متاسفانه برای این آتش‌نشانان داوطلب داریم، موضوع بیمه آن‌ها در برابر حوادث است.

 

تنظیم:مجتبی صاحب زمانی

  • نویسنده : مجتبی صاحب زمانی
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا