محورهای ۱۵ گانه ابلاغی رئیس قوه قضائیه نقشه راه دستگاه قضا استان در سال ۱۴۰۱ است
محورهای ۱۵ گانه ابلاغی رئیس قوه قضائیه نقشه راه دستگاه قضا استان در سال ۱۴۰۱ است
رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به ابلاغ محورهای 15 گانه توسط رئیس قوه قضائیه در سال 1401 گفت: دستگاه قضا استان تمام تلاش خود را جهت تحقق کامل این محورها به کار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛  نقل از پایگاه خبری طلوع یزد؛ غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد، افزود: قطعا تحقق تمامی این محورها نیازمند کار جهادی در سطوح مختلف دستگاه قضا می باشد تا هم اتقان آرا رقم بخورد و هم از اطاله دادرسی کاسته شود.
وی با اشاره به حجم بالای ورودی پرونده ها به دستگاه قضا اظهار داشت: باید در کنار کار قضایی به فعالیت های پیشگیرانه و آموزشی جهت کاهش حجم ورودی اهتمام جدی صورت گیرد.
دهشیری تصریح کرد: در همین راستا و با عنایت به تاکید ریاست قوه قضائیه از ظرفیت مساجد در جهت ارائه آموزش های حقوقی و قضائی در ماه مبارک رمضان استفاده خواهد شد.
وی بر لزوم کاهش جمعیت کیفری زندان ها تاکید کرد و افزود: زندانی شدن هزینه های بسیاری را بر نظام و به تبع جامعه و خانواده زندانی آوار می کند لذا باید با تلاش مضاعف و بهره گیری از ظرفیت کمیته های صلح و سازش و مشارکت مردم در قالب طرح صلح یاران از این هزینه ها کاست.
رئیس کل دادگستری استان یزد اولین اقدام در حوزه اجرای احکام در سال جدید تفکیک پرونده های در حال اجرا و اجرا نشده و به دنبال آن آسیب شناسی پرونده های اجرا نشده ذکر کرد و بیان داشت: پرونده های اجرا نشده زمینه بسیار زیادی برای ایجاد نارضایتی در بین مردم دارند.
وی اظهار داشت: دادستان ها نسبت به ثبت اطلاعات مربوط به محکومین متواری و دارای حکم جلب در سامانه سامان اهتمام جدی داشته باشند تا محکومین در اسرع وقت و در هر حوزه قضایی جلب شوند.
دهشیری گفت: در حوزه مجرمین حرفه ای باید جلسه مجرمین حرفه ای هر ماه در شهرستان ها تشکیل و مشخصات این مجرمین در سامانه مربوط ثبت شود
عالی ترین مقام قضائی استان گفت: در خصوص زندانیان فراری و غائب بایدمورد توجه جدی دادستان ها قرار گیرد.
شایان ذکر است در حاشیه این نشست که به میزبانی اداره کل زندان های استان برگزار شد روسا و دادستان های حوزه های قضایی استان از بند های مختلف زندان یزد بازدید و با زندانیان گفتگو کردند.