چند یوزپلنگ نر در یزد باقی مانده است؟
چند یوزپلنگ نر در یزد باقی مانده است؟
کارشناس اداره کل محیط زیست استان یزد گفت: در حال حاضر در مجموعه تحت مدیریت خود ۵ یوز نر شناسنامه دارند که احتمالاً ۳ فرد از این یوزها زنده هستند.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از گیل فام؛ مهدی زارع خورمیزی, کارشناس اداره کل محیط زیست استان یزد  در رابطه با آخرین وضعیت جمعیت یوزپلنگ ایرانی در استان یزد اظهار کرد: اواسط دهه ۸۰ حدود ۲۰ فرد یوزپلنگ را در استان شناسایی کرده بودیم اما به دلیل تخریب زیستگاه توسط معادن و جاده‌سازی, کاهش طعمه‌های یوز و شکار, این جمعیت رو به کاهش رفت.

وی ادامه داد: در حال حاضر در مجموعه تحت مدیریت خود ۵ یوز نر به نام‌های اردوان, ارسلان, اروان, هومینو و آرش داریم که آرش از طبس به مرزهای یزد رفت و آمد دارد. در حال حاضر احتمال می‌دهیم که ۳ فرد از این یوزها زنده هستند. احتمالاً هومینو, اردوان و اردلان زنده هستند و به تازگی از آن‌ها عکس‌برداری شده است اما آرش و ارسلان چندسالی است که در جلوی دوربین ظاهر نشده‌اند.

این کارشناس محیط زیست بیان کرد: موردی که در این میان مهم است تعداد یوزهای ماده‌ای است که توانایی باروری دارند اما متأسفانه در زیستگاه‌های جنوبی ما یوز ماده‌ای مشاهده نشده است و این ۳ یوز نر همچنان به جست‌وجوی بی‌نتیجه خود برای پیدا کردن یوزپلنگ ماده و جفت‌گیری احتمالی ادامه می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: برخی معتقدند بر اساس یک سرگین مشاهده شده, در یزد یوز ماده وجود دارد اما من این موضوع را قطعی نمی‌دانم چرا که مناطق یزد وسعت زیادی دارند و محیط‌بان‌های با تجربه ما مشاهده‌ای از یوز ماده نداشته‌اند‌،‌ از این رو امید ما به داشتن یوز ماده نزدیک به صفر است و معتقدیم اگر یوز ماده‌‌ای هم باشد در کرمان یا نایبندان است.