برخی وکلا برای پیروزی به هر قیمتی پرونده را طولانی می‌کنند
برخی وکلا برای پیروزی به هر قیمتی پرونده را طولانی می‌کنند
رئیس دیوان عالی کشور گفت: اطاله دادرسی گاه به دلیل توقعات بی‌جا ایجاد می‌شود که وکلا برای پیروزی به هر قیمتی پرونده را طولانی می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید‌احمد مرتضوی‌مقدم صبح امروز در همایش صلح یاوران که در حرم شاهچراغ(ع) برگزار شد، اظهارداشت: جامعه صالح و مطلوب ۴ رکن لازم دارد که ۲ رکن آن ایمان و عمل صالح است و برای پایداری این دو تواصی به حق و صبر لازم است.

وی با بیان اینکه وظیفه ما ساخت یک جامعه سالم است، ایجاد صلح و آشتی دادن بر مومنین فرع بر این قضیه است گفت: ساخت جامعه مهم است و در همین راستا نیز خداوند در قرآن به عصر قسم یاد می‌کند که به امام عصر تعبیر می‌شود و عصاره عالم وجود است.

مرتضوی مقدم با بیان اینکه در سوره عصر اعلام شده که انسان دائم در خسر و زیان است مگر اینکه ۴ شاخصه داشته باشد، افزود: نخستین آن شاخصه ایمان است که البته ایمان تنها کافی نیست بلکه عمل صالح هم لازم است چراکه وقتی فرد با عمل صالح اصلاح شود جامعه نیز اصلاح می‌شود.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه ایمان و عمل صالح نیاز به تداوم دارد، عنوان کرد: ایمان و عمل صالح نیاز به این دارد که در جامعه ریشه کند و تحقق این امر به تواصی حق و صبر نیاز دارد؛ تواصی به حق گاهی در یک محدوده کوچک انجام می‌شود مانند خانواده و اگر چنین باشد خانواده مستحکم باقی می‌ماند. این همه اختلافات خانوادگی و طلاق و پرونده‌های موجود از آثار عدم تواصی به حق است.

وی با بیان اینکه جامعه روحانیت آموزش و پرورش و دیگر نهادها می‌توانند در این امر نقش داشته باشند، تصریح کرد: تواصی به حق در اجتماع و شهر نیز باید محقق گردد چراکه هر چه تواصی به حق کم شود جامعه به سوی اضمحلال می‌رود. امروز در برخی از خانواده‌ها به جای بچه سگ می‌آورند این اثر کم شدن تواصی حق است.

مرتضوی مقدم با بیان اینکه بروز جرائم در جامعه به دلیل کم شدن تواصی حق است، افزود: اگر این دستور الهی نباشد ایمان باقی نمی‌ماند و اعمال صالح ضایع می‌شود، وقتی تواصی نباشد مساجد خلوت می‌شود و وقتی مساجد خلوت شد اختلاف و جرم در جامعه زیاد می‌شود.

وی با بیان اینکه حفظ ارزش‌های دینی و اسلامی با توصیه به حق انجام می‌شود، گفت: امروز فضای مجازی و رها بودن آن زمینه بروز خطا را ایجاد کرده است والدین باید در این زمینه دقت داشته باشند.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه ارزش‌های دینی باید از پایه و در مدارس فرهنگسازی شود، اظهارداشت: تواصی به حق از اولین کلاس باید شروع شود و مربیان نوجوانان را تربیت کنند، در این زمینه بسیج نیز رسالت بزرگی دارد چراکه بسیج در هر برهه و بحرانی صحنه‌گردان است در تواصی به حق و اصلاح جامعه نیز می‌تواند نقش داشته باشد.

وی با بیان اینکه مومنین نسبت به از بین رفتن ارزش‌های دینی نباید بی‌تفاوت باشند، گفت: هر یک از ما وظیفه‌ای داریم که باید این وظیفه را انجام دهیم، هر مدیری کارمندان خود را به حق توصیه کند و اگر خطایی می‌بیند هشدار دهد اگر کار خوبی نیز می‌شود تشویق کند.

  • منبع خبر : تسنیم