تائید دو داروی موثر بر سرطان پستان تولیدی شرکت آسترازنکا از سوی اروپا
تائید دو داروی موثر بر سرطان پستان تولیدی شرکت آسترازنکا از سوی اروپا
یورونیوز نوشت: اروپا دو داروی موثر بر سرطان پستان تولیدی شرکت آسترازنکا را تایید کرد.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از عصر جهان؛ شرکت داروئی آسترازنکا روز دوشنبه ۲۷ ژوئن اعلام کرد که دو داروی این شرکت با نام‌های لینپارزا (Lynparza) و انهرتو (Enhertu) برای درمان برخی از سرطان‌های پستان پرخطر قابل استفاده هستند. این دو دارو که با همکاری شرکت های مرک اند کو (Merck & Co) آمریکا و دایچی سانکیو (Daiichi Sankyo) ژاپن توسعه یافته‌اند توسط اتحادیه اروپا تأیید شده و برای عرضه تجاری آماده می‌شوند.

داروی سرطانی لینپارزا متعلق به شرکت داروئی آسترازنکا⬆️

 

داروی لینپارزا یک داروی ضد سرطان است که می‌توان از آن یا به‌طور جداگانه یا به‌صورت ترکیبی با درمان اندوکرین (هورمون-‌درمانی) در بزرگسالان مبتلا به سرطان پستان که در مراحل اولیه جهش ژنتیکی قرار دارند استفاده کرد

قبلا این دارو در ماه مارس در ایالات متحده آمریکا توصیه شده بود و برای شرکت آسترازنکا برگ برنده محسوب می‌شود. این دارو برای بیمارانی با سطوح پایین تا نرمال پروتئین HER2 توصیه شده است. HER2 برگرفته از عبارت «گیرندهٔ شمارهٔ ۲ فاکتور رشد اپیدرمی» است. این پروتئین یکی از انواعِ گیرنده‌های فاکتور رشد اپیدرمی است. تقویت یا بیانِ بیش‌ازحدِ این ژن نقش مهمی در ایجاد و پیشرفت برخی از انواع تهاجمی سرطان پستان دارد.

همچنین داروی انهرتو Enhertu به عنوان یک ترکیب آنتی بادی-دارو که می تواند پروتئین HER2 را صفر کند، داروی دیگری بود که توسط آژانس دارویی اروپا برای درمان نوع تهاجمی سرطان پستان با نرخ بالای HER2 تایید شد.

پیش بینی می شود این دارو برای آسترازنکا فروش ۱۰ میلیارد دلاری به ارمغان آورد.