پیش دیابت یک عامل خطر جدی برای حمله قلبی
پیش دیابت یک عامل خطر جدی برای حمله قلبی
مبتلایان به پیش‌ دیابت نیز باید به طور منظم حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش کنند تا خطر حملات قلبی کاهش یابد.
به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از عصرجهان، مطالعه جدیدی که به تازگی در یک نشست سالانه ارائه شده نشان از ارتباط قوی میان ابتلا به پیش دیابت و افزایش احتمال بروز حمله قلبی دارد.
 

ایسنا نوشت: بر اساس مطالعه جدیدی که در روز شنبه، ۱۱ ژوئن در کنفرانس سالانه  “ENDO ۲۰۲۲”، که نشست سالانه انجمن غدد درون ریز در آتلانتا است ارائه شد، به نظر می‌رسد پیش‌دیابت یک عامل خطر قوی و مستقل برای بروز حملات قلبی باشد

پیش دیابت وضعیتی است که در آن سطح گلوکز خون بالاتر از حد طبیعی است، اما آنقدر بالا نیست که بتوان آن را به عنوان دیابت در نظر گرفت. افراد مبتلا به پیش دیابت بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستند. به گفته “کاوین راج”(Kavin Raj) نویسنده ارشد این مطالعه، در حالی که دیابت به عنوان عاملی برای افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های جدی مانند حملات قلبی، سکته مغزی و مشکلات کلیوی شناخته شده اما ارتباط بین پیش دیابت و مشکلات قلبی به خوبی اثبات نشده است.
“راج” می‌گوید: مطالعه ما یک روشنگری برای همه است تا تمرکزمان را بر مدیریت پیش‌دیابت و نه تنها دیابت، معطوف کنیم. بر اساس این یافته‌ها، ما همه را تشویق می‌کنیم تا در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنند و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنند. مبتلایان به پیش‌ دیابت نیز باید به طور منظم حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش کنند تا خطر حملات قلبی کاهش یابد.
محققان داده‌های مربوط به ۱.۷۹ میلیون فرد بستری شده در بیمارستان به دلیل حمله قلبی را تجزیه و تحلیل کردند. از بین این بیماران یک درصد مبتلا به پیش دیابت بودند. پس از تنظیم سایر عوامل خطر، از جمله سن، جنسیت، نژاد، سابقه خانوادگی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، استعمال دخانیات و چاقی، مشخص شد که پیش دیابت با ۲۵ درصد افزایش احتمال خطر بروز حمله قلبی ارتباط دارد. علاوه بر این افرادی که دچار پیش دیابت بودند به میزان ۴۵ درصد پس از حمله قلبی بیشتر از سایرین مورد مداخلات پزشکی از طریق پوست که درمانی برای باز کردن رگ‌های مسدود شده است، قرار گرفتند و احتمال جراحی بای‌پس سرخرگ کرونری نیز در آنها دو برابر بود.
“راج” می‌گوید: یافته‌های ما اهمیت تشخیص زودهنگام با غربالگری و مداخله زودهنگام با تغییر در سبک زندگی یا مصرف دارو برای کاهش خطر حملات قلبی عروقی را نشان می‌دهد.