داشتن همت بلند لازمه حل مشکل پسماند و احیاء تالاب بین المللی انزلی است
داشتن همت بلند لازمه حل مشکل پسماند و احیاء تالاب بین المللی انزلی است
مشاور رئیس و سرپرست دفتر ریاست و امور استان‌های سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه کارگروه پسماند در استانداری گیلان گفت : رفع مشکل پسماند و احیاء تالاب بین المللی انزلی نیازمند همت بلند همه دست اندرکاران بویژه نمایندگان مجلس ، مردم و مسئولین است

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از گیل فام، مهران برادران نصیری در نشست کارگروه پسماند که عصر روز پنج شنبه ٢۶ آبان ماه ١۴٠١ با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ، استاندار ،معاون توسعه مدیریت ، حقوقی و امور مجلس سازمان ، سرپرست معاونت محیط انسانی سازمان ، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ، مدیران کل و فرمانداران استان گیلان  در سالن غدیر استانداری برگزار شد، اظهار داشت :همانگونه که در سفرریاست محترم جمهوری و نیز ریاست سازمان به گیلان تأکید شد، حل مشکل پسماند و احیاء تالاب انزلی از اصلی ترین اولویت های محیط زیستی این استان است که رفع این مشکلات نیازمند یک همت بلند از سوی تمامی دست اندرکاران بویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، مردم و مسئولان است .
وی اظهار داشت : منابع آلاینده تالاب بین المللی انزلی نظیر فاضلاب‌ها ،از جمله فاضلاب شهرک صنعتی رشت ،فاضلابهای خانگی و کشاورزی می بایست ساماندهی گردد،که در این مسیر با هماهنگی ،صندوق ملی محیط زیست نیز می تواند به حل این مشکل کمک کند .
رضا انجم شعاع ، معاونت توسعه مدیریت ،حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز در این نشست گفت :با توجه به سامانه معرفی شده توسط  سازمان انرژی اتمی مبنی بر استفاده از فناوری پلاسما جهت تصفیه شیرابه سراوان ، پیشنهاد می گردد این موضوع اولا در کارگروه ملی پسماند به منطور بررسی بیشتر مسائل فنی آن مطرح گردد ،در ثانی این سامانه بصورت پایلوت  در فضایی غیر از سراوان اجرایی شود و درصورت گرفتن نتایج مطلوب به کل استان تعمیم گردد.
وی  اظهار داشت سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این راه در  کنار وزارت کشور و سازمان انرژی اتمی خواهد بود.

اسدالله عباسی استاندار گیلان نیز در این نشست با اشاره به مسئله پسماند سراوان و شیرابه‌های زباله این سایت گفت: شیرابه‌های زباله سراوان آسیب جدی به محیط زیست گیلان وارد کرده است.
وی با اشاره به تصفیه شیرابه‌های زباله سراوان از طریق فناوری هسته‌ای افزود: تکنولوژی‌های بکارگیری شده در راستای تصفیه شیرابه‌های زباله سراوان کارساز نبود و این موضوع با فناوری هسته قابل حل است.
استاندار گیلان با بیان اینکه حل مسئله شیرابه‌های زباله سراوان مطالبه جدی است، گفت: به جز شیرابه، مسائل دیگر زباله گیلان در حال برطرف شدن است اما برای حل شیرابه‌ها باید همت بیشتری صورت گیرد.
عباسی با اشاره به حل مسائل پسماند در مناطق روستایی گیلان اضافه کرد: با اقداماتی که صورت گرفته بیش از ۶۰۰ روستای استان به عنوان روستای سبز معرفی شدند.

روابط عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست گیلان