ضعیف بودن ساختمان‌های عمومی به لحاظ پدافند شهری
ضعیف بودن ساختمان‌های عمومی به لحاظ پدافند شهری
رییس شورای شهر تهران گفت: ساختمان‌های عمومی مثل بانک‌ها، مساجد، مدارس، وزارتخانه‌ها، ساختمان‌های حکومتی و نظامی ما شرایط خوبی ندارند و حتی برخی از آن‌ها ضد پدافند شهری هستند.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از سرویس شورای شهر افق تهران؛ مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز با حضور در پنجمین همایش ملی پدافند شهری با توضیح اینکه ایران از نظر جغرافیایی در منطقه ای  بلا خیز است، قرار داد، افزود: کشور ما هر روز شاهد زلزله های با ریشتر های مختلف است که این هشداری است برای مسئولان شهری و روستای تا با تاب آوری ساختمان‌های احداث شده بتوانیم تلفات در این زمینه را تا حراکثر امکان کاهش بدهیم. همچنین شهرداری‌ها باید نقش نظارتی خود را به خوبی اعمال کنند و اجازه ندهند ساختمان هایی ساخته شود که حتی بدون وقوع زلزله در معرض تخریب قرار بگیرند.

وی اضافه کرد: علاوه بر زلزله شاهد طغیان سیلاب های عظیمی در کشور هستیم که متاسفانه خسارتهای جبران ناپذری انسانی و مالی فراوانی را وارد کرده است که در این خصوص نیز لزوم توجه به پدافند غیر عامل امری ضروری است.

چمران در ادامه با اشاره به اینکه مقاوم سازی ساختمان یک ضرورت و نیاز است، افزود: در حواشی چه در محدوده و چه درغیر محدوده تهران شاهد ساخت و سازهای غیر مجازی هستم که عده‌ای سودجو هجوم آورده و اقدام به چنین فعالیت های غیر قانونی می کنند.

وی تاکید کرد: متاسفانه در برهه زمانی به دلیل عدم همراهی وزارت کشور، نیروی انتظامی و قوه قضاییه  شاهد رشد قارچ گونه مکان‌هایی مثل مرتضی گرد شدیم که اگر به اقدامات مشابه سودجان در شرایط کنونی توجه ویژه و برخورد قاطع صورت نگیرد   تاب آوری شهری به مراتب کاهش خواهد یافت چراکه این مکان ها بدون مجوز و رعایت حداقل های ساخت و ساز بنا شده و همچنین هیچگونه خدمات اجتماعی ندارند از این رو انتظار داریم تا وزارت کشور بیشتر با طرح های جامع شهری همراهی کند.

رئیس شورا با تاکید بر این موضوع که ما به عنوان مسئولین شهر باید در بحث بافت های فرسوده نیز به نحو مطلوب عمل کنیم تا سالانه درصد بالایی از این بافت ها را احیا کنیم، افزود: بارها گفته‌ام که بافت فرسوده نیاز به سیل و زلزله ندارد و اگر یک تریلی کنار این ساختمان ها عبور کند، آنها خراب می‌شود. باید با برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی و همراهی شهرداری ها و شوراهای شهر، بافت‌های فرسوده کاهش یابد. در این سال‌ها بافت فرسوده گسترش یافته است. از سویی فرونشست زمین کم کم برای تهران و شهرهای بزرگ تهدید کننده خواهد بود که باید برای آن نیز فکر منطقی کرد.

وی افزود: ساختمان‌های عمومی مثل بانک‌ها، مساجد، مدارس، وزارتخانه‌ها، ساختمان های حکومتی و نظامی ما شرایط خوبی ندارند و حتی برخی از آنها ضد پدافند شهری هستند و باید در ساخت ساختمان های حاکمیتی نیز به مسائل ایمنی بسیار اهمیت دهیم که بعضی از این ساختمان‌ها با نمایی تمام شیشه می‌تواند خود در زمان وقوع حادثه مثل یک ترکش عمل کند.

چمران در پایان سخنان خود به بروز بسترهای جدید تهدید امنیت کشور از جمله حملات سایبری اشاره کرد و افزود: در بحث حملات سایبری نیز باید به گونه ای عمل کنیم تا زیر ساخت‌های شهری در زمان حملات احتمال سایبری به نحو احسن  ایمن باشند و در خدمات رسانی به مردم در بحث نرم افزاری دچار مشکل نشویم.

گفتنی است در این همایش سردار جلالی رئیس پدافند غیرعامل کشور، مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی و توسعه امور شهری و روستای وزیر کشور، مجید میر احمدی معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، صادق دبیر شورای عالی و معماری و شهرسازی ایران در ساختمان وزارت کشور نیز در این همایش حضور داشتند.

انتهای پیام/