محدودیت‌های منابع آبی و انرژی از چالش‌های عمده صنعت فولاد
محدودیت‌های منابع آبی و انرژی از چالش‌های عمده صنعت فولاد
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بیان کرد: محدودیت‌های منابع آبی و انرژی از چالش‌های عمده صنعت فولاد در حال حاضر است.

به گزارش پایگاه خبري ترشیز خوان؛ بهادر احرامیان، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی افق تهران گفت: کمبود آب، برق و گاز از چالش های صنعت فولاد است و این چالش ها، غیرقابل حل نبود، اما به دلیل عدم مدیریت صحیح به چالش تبدیل شد که برای مثال در مبحث کمبود گاز و برق، اتلاف در بخش مصارف خانگی و در بخش کمبود آب هم، اتلاف در بخش کشاورزی از عوامل موثر بود.

‌وی در خصوص تاثیر تحریم ها بر تامین مواد اولیه صنعت فولاد اظهارداشت: تحریم ها تاثیری بر تامین قطعات و مواد اولیه نداشته است و همه خطوط تولید نیز در بازه ی زمانی تحریم ها فعال بودند و حتی تعمیرات دستگاه ها نیز با مشکلی مواجه نبود.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: بازار داخلی صنعت فولاد سال هاست که با رکود مواجه شده و آمار جوازهای تولیدی هم نشان از سیر نزولی دارد و در مبحث صادرات نیز با توجه به وجود فرصت بسیار ویژه برای افزایش قیمت ها، در ابتدای سال‌ به دلیل وجود عوارض صادراتی این فرصت از دست رفت. به طور کلی در مبحث تولید و صادرات در شرایط خوبی قرار نداریم و در صورت ادامه این روند، همچنان با مشکلاتی که ناشی از تحریم ها است، روبه رو خواهیم بود.

وی در خصوص تصور غلطی که بر مبحث تغییرات قیمت فولاد حاکم بود، یادآور شد: در دو سال گذشته تصور بر این بود که تغییرات قیمت فولاد در بازار داخلی ناشی از دست به یکی شدن شرکت های تولیدکننده فولادی است و حتما باید کنترل قیمت ها در بازار انجام گیرد اما در حال حاضر بر همگان مبرهن شد که افزایش قیمت فولاد به دلیل تورم است و قیمت گذاری دستوری و تعزیرات حلال مشکل نیست.

این مدیر ارشد صنعت فولاد دو کشور روسیه و ترکیه را از رقبای صادراتی، ایران برشمرد و خاطرنشان کرد: کشور روسیه به دلیل فروش فولاد با قیمت های پایین تر و با سوءاستفاده از عوارض صادراتی که در ایران وضع شده بود و مخصوصا مشکلاتی که ایران در دوره تحریم ها با آن دست به گریبان بود، جایگاه ایران را در صادرات محصولات فولادی از آن خود کرد در صادرات میلگرد، به عنوان محصول دوم صادراتی نیز کشور ترکیه رقیب است که با بهره گیری از موقعیت و دسترسی به امکانات تجاری و فرصت های مالی بیشتر، از جایگاه بالاتری نسبت به ایران برخوردار است.

وی بیان کرد: در ایران، مشکلی که در حوزه صادرات فولاد و محصولات فولادی وجود دارد، مشکل فضای کسب و کار است که به دلیل محدودیت در ارتباطات با سایر کشورها ایجاد شده است.

او در خصوص کمبود سنگ آهن به عنوان خوراک اصلی صنعت فولاد مطرح کرد: برای حل این مشکل دو راهکار موجود است، راهکار اول، توسعه معادن سنگ آهن داخل کشور و راهکار دوم، واردات است.در اجرای راهکار اول عمده موانعی همچون وجود بروکراسی اداری اکتشافات و نبود تسهیلات مالی وجود دارد.

احرامیان در پایان ضمن اشاره به هماهنگی بازار تولیدات داخل کشور با نیاز و شرایط موجود تصریح کرد: در شرایط موجود، با توجه به این موضوع که تولید کنندگان تمایل به کسب بیشترین ارزش افزوده برای تولیدات خود دارند و محدودیت هایی که در عرضه داریم و این موضوع که به تازگی وارد عرصه صادرات کنندگی شده ایم، باید محصولاتی تولید کنیم که با محدودیت های موجود هم خوانی داشته باشد و درباره جانمایی صنایع فولادی نیز، اصولا بهترین جانمایی، نزدیکی با مراکز معدنی جهت تولید محصولات فولادی است و این تصور که محصولات فولادی به دلیل مصرف زیاد آب باید در نزدیکی منابع آبی باشد، اشتباه است.

انتهای پیام/