اجرای قانون هوای پاک شتاب می گیرد
اجرای قانون هوای پاک شتاب می گیرد

به گزارش  پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از گیل فام، دکتر علی سلاجقه در آستانه هفته هوای پاک با اشاره به تصویب قانون هوای پاک در سال ۱۳۹۶، اظهار کرد: قانون هوای پاک به عنوان مهم‌ترین سند بالادستی درحوزه کاهش آلودگی هوا مشتمل بر ۳۴ ماده است و در آن وظایف و تکالیفی برای […]

به گزارش  پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از گیل فام، دکتر علی سلاجقه در آستانه هفته هوای پاک با اشاره به تصویب قانون هوای پاک در سال ۱۳۹۶، اظهار کرد: قانون هوای پاک به عنوان مهم‌ترین سند بالادستی درحوزه کاهش آلودگی هوا مشتمل بر ۳۴ ماده است و در آن وظایف و تکالیفی برای ۲۳ دستگاه احصا شده است.
وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست ناظر بر حسن اجرای این قانون است و بر این اساس، سامانه نظارتی قانون هوای پاک را در دولت سیزدهم راه اندازی کرده است.

اطلاعات سامانه نظارت بر اجرای قانون هوای پاک در دسترس عموم قرار می گیرد

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به زودی اطلاعات سامانه نظارت بر اجرای قانون هوای پاک از طریق پورتال سازمان حفاظت محیط زیست در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت.
معاون رییس جمهور خاطرنشان کرد: همچنین صندوق ملی محیط زیست وظیفه ارایه وام و اعطای تسهیلات به مجریان قانون هوای پاک، صنایع و شهرداری ها برای خرید و نوسازی تجهیزات مورد نیازشان را بر عهده دارد.

اعطای وام ۵۰ میلیون تومانی برای نوسازی ۶۰۰ تاکسی فرسوده شهر تبریز
وی افزود: از جمله اقدامات موثر این صندوق در یکسال گذشته، اعطای وام ۵۰ میلیون تومانی برای نوسازی ۶۰۰ تاکسی فرسوده شهر تبریز بوده است که این طرح به صورت پایلوت در حال اجرا می باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، تصریح کرد: اجرای قانون هوای پاک یک موضوع فرابخشی است و دستگاه های مختلف هریک به فراخور شرح وظایف خود، مسوولیت هایی بر عهده دارند. به عنوان نمونه، شهرداری ها در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و خودرو سازان در ساخت خودرو با بنزین استاندارد، تسهیل سازی استفاده از خورده های هیبریدی و برقی، تعویض به موقع کاتالیست تاکسی ها و… می بایست به وظایف خود عمل کنند.

وی تاکید کرد: با شروع فصل زمستان به دلیل وقوع پدیده وارونگی دما و استمرار شرایط پایداری هوا، تاثیر مخرب آلاینده های هوا بیشتر نمایان می شود. لذا در این ایام می بایست اقداماتی نظیر تشدید رعایت مصوبات قانون هوای پاک و آیین نامه های اجرایی آن توسط کلیه دستگاه های دولتی و غیردولتی، تشدید برخورد با انواع وسایل نقلیه دودزا و فاقد معاینه فنی خودرو در شهرها، تعطیلی کامل واحدهای سنگ شکن و سنگ کوبی پیرامون شهرهای آلوده، توقف فعالیت های عمرانی همراه با آلودگی نظیر خاکبرداری و خاکریزی، جلوگیری از سوزاندن هر گونه پسماند اعم از خانگی، صنعتی و کاه و کلش و بقایای گیاهی بجای مانده از برداشت محصولات کشاورزی انجام شود.

سلاجقه، کلید اصلی کاهش آلودگی هوا را مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین‌بخشی عنوان کرد و گفت: از آنجایی که راه حل اصلی کاهش آلودگی هوا، مشاركت مردمي و افزايش هماهنگي بين بخشي است، نام گذاری روز هوای پاک از گذشته تا کنون، عامل مهمی در ایجاد مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی برای مقابله با آلودگی هوا بوده است.

پیش بینی بیش از ۳۰۰ برنامه عملیاتی، تبیینی، آموزشی و فرهنگی برای هفته هوای پاک/ راه انداری ۶۰۰ خانه محیط زیست در سراسر کشور

وی با اشاره به شعار هفته هوای پاک با عنوان «تحقق هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی»، اظهار کرد: هم راستا با این مناسبت ملی، برنامه های مختلف عملیاتی، آموزشی، فرهنگی و ترویجی از سوی اعضای کارگروه ملی اجرای قانون هوای پاک که مشتمل بر کلیه دستگاه های اجرایی اصلی و فرعی می باشد با رویکرد آگاه سازی و جلب مشارکت شهروندان و دستگاه های اجرایی  تدارک دیده شده است.

معاون رییس جمهور از برگزاری بیش از ۳۰۰ برنامه علمی، تبیینی، آموزشی و فرهنگی در هفته هوای پاک خبر داد و افزود: ارسال دستورالعمل برگزاری هفته هوای پاک به روابط عمومی کلیه دستگاه های اجرایی، استانداران و ادارات کل حفاظت محیط زیست سراسر کشور، برگزاری کارگاه های تخصصی HSE برای متولیان محیط زیست در دستگاه های مختلف اجرایی، حضور مدیران و کارشناسان این سازمان در برنامه های مختلف رادیویی و تلویزیونی برای تبیین اهداف و موانع اجرای قانون هوای پاک و نقش تحریم ها، تقدیر از مدیران موفق دستگاه های مختلف کشور در اجرای قانون هوای پاک و تذکر به دستگاه های با عملکرد ضعیف در این حوزه مهم و حیاتی، برگزاری مسابقه نقاشی ویژه کودکان مقطع ابتدائی تا پایه ششم با عنوان «رنگی نو به آسمان بزنیم»، در راستای اجرای سند ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست که توسط شورای فرهنگ عمومی کشور مصوب و ابلاغ شده است تاکنون ۷۶ خانه محیط زیست در دولت سیزدهم راه اندازی شده است که این عدد به ۶۰۰ خانه محیط زیست در سراسر کشور افزایش خواهد یافت، حضور داوطلبانه کارشناسان معاونت های آموزش و محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در مدارس با پویش «نذر وقت آموزشی» و سخنرانی مدیران کل حفاظت محیط زیست استان‌ها در نماز جمعه از جمله این برنامه ها است.

بازدید رایگان از موزه های سازمان حفاظت محیط زیست در هفته هوای پاک/ حمایت رسانه ملی در اجرای قانون هوای پاک و قانون حفاظت از خاک

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به همزمانی هفته هوای پاک امسال با تولد زهرای مرضیه (س) و هفته گرامیداشت مقام زن و روز مادر، عنوان کرد: به مناسبت هفته هوای پاک و بزرگداشت مقام زن و روز مادر، بازدید از موزه های تاریخ طبیعی وابسته به سازمان حفاظت محیط زیست در این هفته در ۳۱ استان کشور رایگان است.

سلاجقه در ادامه خاطرنشان کرد: بازدید از آزمایشگاه های معین و مرجع سازمان حفاظت محیط زیست، افتتاح یکی از پروژه های کیفی سازی سوخت کشور در اصفهان و امضای قرارداد سرمایه گذاری ارزی صندوق ملی محیط زیست با شرکت بهینه سازی مصرف سوخت وزارت نفت از دیگر برنامه های پیش بینی شده در این هفته است.

وی افزود: تکمیل و توسعه شبکه ایستگاه های پایش کیفی هوا در راستای تعهدات مصوبات سفرهای استانی ریاست محترم جمهوری در دست اقدام است و تخصیص های متناسب برای استان‌های موضوع مصوبات در نظرگرفته شده و به زودی موضوع اجرایی می‌شود. در این ارتباط، خرید تجهیزات داخل واجد استاندارد نیز در دستور کار قرار دارد.

سلاجقه همچنین از برگزاری کارگروه ملی قانون هوای پاک با حضور وزیر کشور و شهرداران  کلانشهرها در هفته هوای پاک امسال خبر داد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: به دلیل سردی هوا، بارش برف و تعطیلی ادارات و مدارس و دانشگاه ها، بعضی از برنامه های هفته هوای پاک در هفته اول بهمن ماه برگزار می شود.

معاون رییس جمهور همچنین از همکاری و تعامل سازنده سازمان صدا و سیما با سازمان حفاظت محیط زیست در اجرای قانون هوای پاک و قانون حفاظت از خاک قدردانی کرد.

اختصاص ۲۰ درصد عوارض سبز به محیط زیست برای مقابله با آلودگی هوا/ برگزاری جایزه ملی محیط زیست

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از اظهاراتش، رویکرد کلی لایحه بودجه سال آینده را حمایت از محیط زیست کشور توصیف کرد و ضمن تشکر از ریاست محترم جمهور، معاون اول رییس جمهور و اعضای هیات دولت در راستای حمایت از محیط زیست گفت: در لایحه بودجه سال آینده با توجه به تاکیدات ریاست محترم جمهوری، ۲۰ درصد عوارض سبز به محیط زیست برای مقابله با آلودگی هوا اختصاص پیدا کرده است.

معاون رییس جمهور ادامه داد: همچنین ۱۰۰۰ میلیارد تومان منابع برای کمک به صندوق ملی محیط زیست، تامین تجهیزات محیطبانی و… در نظر گرفته شده است.
به گفته سلاجقه، حمایت از محیط زیست با معافیت از پرداخت هزینه دادرسی دعاوی از دیگر تصمیمات مهم دولت در این بخش است.

معاون رییس حمهور با بیان اینکه در یکسال گذشته دو بار جلسه شورایعالی محیط زیست برگزار شده است، گفت: جایزه ملی محیط زیست در اسفند ماه و بیست و چهارمین همایش ملی صنعت، معدن و خدمات سبز همزمان با روز زمین پاک در سال آینده برگزار و بعد از داوری مستندات ارسالی داوطلبان، از صنایع پیشرو در این حوزه تقدیر خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاست های ابلاغی محیط زیست به منظور توجه به اقتصاد سبز، تصریح کرد: برای گسترش اقتصاد سبز توجه به مواردی چون توسعه صنایع کم کربن، راه اندازی بورس تجارت کربن، گسترش انرژی های پاک، مدیریت پسماندها، اصلاح الگوی تولید در بخش های مختلف اقتصادی، توسعه حمل و نقل سبز و غیرفسیلی از جمله برقی و نیز ترویج استفاده از حمل و نقل عمومی به ویژه در کلانشهرها الزامی است.

روابط عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست گیلان