برگزاری همایش اثرات تغییر اقلیم برمحیط زیست گیلان بمناسبت هفته هوای پاک + فیلم
برگزاری همایش اثرات تغییر اقلیم برمحیط زیست گیلان بمناسبت هفته هوای پاک + فیلم
همایش اثرات تغییر اقلیم و تاثیر آن بر محیط زیست گیلان ، ٢٨ ام دی ماه با حضور دبیران و سرگروههای آموزشی درس انسان و محیط زيست، زمین شناسی و جغرافیا ، زیست شناسی ، فیزیک و شیمی در سالن اجتماعات اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از گیل فام، دکتر الهه کلانتری رئیس اداره آموزش و مشارکت های مردمی محیط زیست گیلان گفت : در پنجمین روز از هفته هوای پاک ، همایشی با عنوان” اثرات تغییر اقلیم برمحیط زیست استان گیلان” با حضور پژوهشگران و محققان و دبیران  درس انسان و محیط زيست ، زمین شناسی ، جغرافیا و زیست شناسی ، فیزیک و شیمی در سالن اجتماعات اداره کل حفاطت  محیط زیست گیلان برگزار شد.

وی افزود در این همایش ،عبدالعظیم احدی فر کارشناس مسئول نظارت بر مدیریت پسماند محیط زیست گیلان ، روند تغییرات دمایی در کره زمین ، وجود ریزگردها و ذرات غبار و افزایش گازهای گل خانه ای و دی اکسید کربن در هوا را در طی سالهای اخیر نگران کننده توصیف کرد و اظهار داشت : اگر این  روندتغییرات اقلیمی  ادامه یابد می تواند صدمات بسیار سنگینی را به زندگی موجودات وارد کند وحتی حیات انسانها را به خطر افتد.

دکتر نیما فرید مجتهدی دکترای آب و هواشناسی از کارشناسان اداره تحقیقات هواشناسی گیلان در این همایش گفت : استان گیلان خود یک کلاس درس تغییرات اقلیمی در کشور است چرا که با داشتن یازده گونه تنوع آب و هوایی ، اختلاف ارتفاع ۴٠٠۰ متر از دشت تا قله و همچنین چشم اندازهای زیبا ، آن را در بین تمام استان‌ها منحصربفرد و متفاوت کرده است .
وی افزود : رکورد های دمایی در استان گیلان در طی دوسال اخیر در حال جابجا شدن است بطوری که شب های گرم زیاد و یخبندان کم شده است بشکلی که دمای منفی ١٢ درجه سانتیگراد  را  استان طی چند سال اخیر تجربه نکرده است .
دکتر فرید مجتهدی افزود : در دو دهه اخیر خشکسالی و گرمایش جهانی در منطقه خاورمیانه و خوارزم بسیار زیاد ‌شده و این در حالی است که دورتا دور گیلان بیابان است و در استان روزهایی را داشتیم که بیش از ٩٠ روز بارش نداشتیم لذا اگر بی تفاوت باشیم، طبیعت سبز گیلان به بیابانی برهوت تبدیل خواهدشد.

در این همایش همچنین نرگس باقری رئیس اداره تکنولوژی ، گروه‌های آموزشی و تولید محتوا و تیز عظیمه رهبر مدیر گروه آموزشی درس انسان و محیط زيست و زمین شناسی در خصوص اهمیت آموزش های زیست محیطی و تاثیرات آن بر تغییر رفتار و نگرش دانش آموزان و جامعه مطالبی را عنوان کردند .

برای مشاهده فیلم اینجا را کلیک کنید.

  • منبع خبر : روابط عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست گیلان