۳۳ پروژه آبخیزداری در گیلان در دست اجرا است
۳۳ پروژه آبخیزداری در گیلان در دست اجرا است
معاون فنی و آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: هم اکنون ۳۳ پروژه آبخیزداری از ردیف ملی و استانی در ۱۱ شهرستان استان در دست اجرا است.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از پایگاه خبری گیل فام؛ محمدرضا عبداللهی  با بیان اینکه این پروژه‌ها در شهرستان‌های رودسر، املش، رضوانشهر، رودبار، ماسال، تالش، آستارا، رشت، صومعه‌سرا، فومن و لنگرود در دست اجرا است، اظهار کرد: از این تعداد پنج پروژه مطالعاتی، ۹ طرح بیولوژیک و ۱۹ پروژه مکانیکی اعم از سازه‌ای و عمرانی در دست داریم که تعدادی از آنها آغاز شده و برخی دیگر در مراحل مختلف از جمله مزایده قرار دارد.

وی بیان کرد: هدف اصلی از اجرای پروژه‌های آبخیزداری در گیلان با توجه به حجم بارندگی، جلوگیری از فرسایش خاک و کنترل رسوب در ارتفاعات، سرچشمه رودخانه‌ها در نهایت کنترل سیلاب است.

معاون فنی و آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به تفاوت کار آبخیزداری در استان‌ها خاطر نشان کرد: آبخیزداری در استان‌های خشک در جنوب کشور و مرکزی دنبال ذخیره گاز است اما ما در استان به دنبال کنترل رسوب هستیم.

وی با بیان اینکه در آبخیزداری ۲ مدل کار شامل اقدامات بیولوژیک پوشش گیاهی و مکانیکی ” ایجاد سازه‌هایی که بتوان جلوی رسوب و حرکت خاک را گرفت” انجام می‌شود، افزود: رسوبات در پایین دست در بستر رودخانه‌ها در صورت بروز سیلاب می‌تواند به شکل روان‌آب و گل آلود موجب تخریب بسیار زیاد سازه‌ها شود ضمن اینکه جنگل و مرتع را تخریب و نهایت با ورود به تالاب انزلی موجب بروز مشکلات شود.

عبداللهی با تاکید بر اینکه آبخیزداری در گیلان به دنبال مدیریت فرسایش و کنترل رسوب برای جلوگیری از حرکت سیلاب است، خاطر نشان کرد: در همین راستا در سال ۱۴۰۱ از سه محل منابع ملی، استانی و محرومیت‌زدایی از اعتبارات برخوردار شده ایم البته این استان از سال ۱۴۰۱ جزو استان‌های برخوردار از ردیف محرومیت‌زدایی قرار گرفت.

معاون فنی و آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه از این سه محل نزدیک ۶۰ میلیارد تومان اعتبار دیده شده است، اضافه کرد: اعتبارات استانی و ملی برای انجام کارهای مکانیکی و بیولوژیکی ابلاغ شده اما منابع محرومیت‌زدایی هنوز ابلاغ نشده‌است.

وی با اشاره به سفر بهمن ماه سال گذشته رییس جمهور به گیلان اظهار کرد: مصوب شده بود که از محل این سفر ۱۲۰ میلیارد تومان برای پروژه‌های آبخیزداری طی سالهای ” ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲” صرفا برای تالاب انزلی اختصاص یابد تا با این مبلغ اقدامات آبخیزداری در بالادست ۱۰ رودخانه‌ای که به تالاب انزلی می‌ریزند، انجام شود.

معاون فنی و آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان بیان کرد: مقرر شده بود تا ۲۰ میلیارد تومان از اعتبارات استانی “توسط برنامه و بودجه استان” پرداخت شود و ۱۰۰ میلیارد تومان بقیه نیز از محل اعتبارات ملی طی سه سال ارائه شود اما تنها در سال ۱۴۰۰ هفت میلیارد تومان شامل “۲ میلیارد استانی و پنج میلیارد ملی” پرداخت شده‌است.

وی با بیان اینکه در سال جاری در این زمان مبلغی از اعتبارات سفر رئیس جمهور دریافت نشده‌است، اضافه کرد: ضروریست تا با توجه به هزینه بربودن کارهای آبخیزداری، اعتبارات خاصر سفر رییس جمهور پرداخت شود.

معاون فنی و آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان خاطر نشان کرد: پارسال ۳۸ پروژه آبخیزداری با ۲۴ میلیارد تومان در استان اجرا شده‌ است.

استان گیلان به عنوان خطه سرسبز کشور دارای ۵۶۵ هزار هکتار جنگل و ۲۲۴ هزار هکتار مرتع است.

 

  • منبع خبر : ایرنا