بازدید ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی از موزه میراث روستایی گیلان
بازدید ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی از موزه میراث روستایی گیلان
ارزیابان شورای جهانی از موزه میراث روستایی گیلان بازدید و با هنرمندان صنایع دستی بازارچه های دائمی در موزه میراث روستایی دیدار و گفت و گوی صمیمانه داشتند.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از پایگاه خبری گیل فام؛  ولی جهانی با اعلام این خبر گفت: ارزیابان از بازارچه‌ها و کارگاه‌های دائمی و فعال صنایع‌دستی، چلنگری، چوب تراشی، حصیربافی و… که در موزه بازدید به عمل آوردند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان، با بیان اینکه موزه میراث روستایی گیلان نمونه‌ای بارز از نحوه‌ زندگی و فرهنگ سنتی روستاهای گیلان است، اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین جذابیت‌های این موزه خانه‌های روستایی گیلان می‌باشد که برخی از آن‌ها قدمتی در حدود ۱۸۰ سال دارند و به این منطقه منتقل شدند.

ولی جهانی گفت: موزه روستایی گیلان با وجود بازارچه صنايع‌دستی، سفره‌های سنتی، موسیقی‌های محلی و معماری بومی دارای جاذبه‌های متعدد برای جذب گردشگران بوده و همچنین برای مردم محلی بستر اشتغال‌زایی را فراهم كرده است و آشنایی با سبک زندگی روستایی و تماشای زنان گیلانی که با لباس‌های محلی در حال پخت نان و غذاهای محلی هستند از جذابیت‌های دیگر این موزه می باشد.

جهانی افزود: صنعت دست بواسطه جاری شدن ذوق و هنر در تولید یادمان‌هایی از گذشته حامیان خویش را بی‌ارمغان رها نمی‌کند بلکه اصالت و قدمت برآمده از صفای روستایی پاداشی است که در برابر این حمایت، نصیب خریداران تولیدات صنایع دستی می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان، با اشاره به بازدید میدانی ارزیابان از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های موزه میراث روستایی گیلان افزود: ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی در ادامه، ضمن حضور در مراسم لافندبازی که یکی از بازی‌های آیینی و سنتی استان گیلان است، آشنا شدند.

 

  • منبع خبر : روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان