پیگیری شهرداری میبد مرتبط با اجرای طرح معطل مانده بازیافت زباله و انباشت زباله‌ها درشرق این شهرستان
پیگیری شهرداری میبد مرتبط با اجرای طرح معطل مانده بازیافت زباله و انباشت زباله‌ها درشرق این شهرستان
شهرداری میبد عملیاتی شدن طرح بازیافت زباله که در دی ماه ۱۴۰۰ به صورت آزمایشی شروع شد و علی رغم بازدید مسئولان شهرستان ، استان و کشور از این طرح و دستگاههای نصب شده در محل اجرای آن و حمایتهای انجام شده و در دستور کار ، همچنان معطل مانده و منجر به انباشت زباله‌ها در شرق میبد شده‌است را پیگیری کرد.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از پایگاه خبری بام میبد شهردار میبد در این ارتباط در گفت و گو با خبرنگار صدا و سیما با بیان اینکه  خوراک دستگاه بازیافت زباله است و به این دلیل زباله ها انباشته گردید و دفن نشد، اظهار کرد: با شروع کار پیمانکار جدید و تمهیداتی که اندیشیده شده ، زباله‌ها انباشته شده پوشیده می‌شود.

بهارستانی خاطرنشان کرد: بازیافت صد در صدی زباله به عنوان کاری بزرگ در میبد اتفاق خواهد افتاد.

همچنین به گزارش روابط عمومی شهرداری میبد احسان تقی زاده معاون خدمات شهری شهرداری_میبد در تکمیل مصاحبه خبری اخیر شهردار میبد و در رابطه با محل تخلیه زباله شهری و مشکلات و حواشی اخیر گود زباله شهرداری مطالبی بیان کرد.

وی اظهار داشت: سایت فعلی دفن زباله شهر میبد با کاربری مورد استفاده گود زباله سابق شهری، به موجب آخرین تصمیمات و اصلاحات تقسیمات کشوری در سنوات گذشته برحسب صلاحدید مراجع ذی صلاح و رفع مشکلات زیست محیطی و بهداشتی و داشتن فاصله مناسب نسبت به گود زباله قبلی در اختیار شهرداری میبد قرار داده شده است.

تقی زاده در ادامه افزود: شهرداری میبد در سال ۹۹ در راستای اهداف سیاست های سرمایه‌گذاری و کاهش هزینه‌ها اقدام به انعقاد قرارداد با یکی از شرکت های بازیافت پسماند می‌نماید و به موجب قرارداد شماره ۲۷۹۹/۴۸۶۵/ص مورخ ۹۹/۶/۲  شرکت طرف قرارداد موظف به تفکیک اقلام بازیافتی مخلوط حاصل از جمع آوری پسماند خشک ایستگاه‌های ثابت، مراکز تجاری، آموزشی، دولتی و همچنین تفکیک پسماندهای عادی جمع آوری و انتقال داده شده به مرکز پردازش و دفع و دفن اصولی و بهداشتی آنها با لوازم و تجهیزات مورد نیاز گردیده و می‌باشد.

وی بیان داشت: از زمان حضور آقای بهارستانی به عنوان شهردار میبد جلساتی با مسئولین شهرستان میبد و استان یزد در حمایت از شرکت دانش‌بنیان با توجه به خرید دستگاه پیرولیز به عنوان یک پروژه دانش بنیان به منظور تبدیل زباله به اقلام مورد نظر تا زمان آماده‌سازی زیرساخت های لازم داشته، که متاسفانه علی‌رغم پیگیری‌ها و حمایت‌های شهردار میبد و به علت طولانی شدن فرآیند صدور مجوزهای لازم از سوی مراجع ذیصلاح در واگذاری زمین و امتیازهای مربوطه، که باعث افزایش حجم زباله‌های تحویلی به پیمانکار ناشی از عدم انجام تکالیف قراردادی شده است.

وی اضافه کرد: دستورات لازم مبنی بر عدم تخلیه زباله‌ها بصورت رها در منطقه ای که در اختیار پیمانکار می باشد و همچنین تاکید بر دفن اصولی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به حوزه معاونت خدمات شهری از سوی شهردار بلاغ شد  ولی متاسفانه علیرغم تاکیدات مکرر از سوی این معاونت بعضا شاهد کوتاهی‌هایی از سوی پیمانکار طرف قرارداد شهرداری در تعیین و تکلیف وضعیت زباله‌های موجود و دفن پسماندهای شهری بوده‌ایم.

معاون خدمات شهری شهرداری_میبد تصریح کرد: در این راستا حوزه معاونت خدمات شهری با هماهنگی دایره حقوقی شهرداری اقدامات لازم درخصوص فسخ یک طرفه قرارداد با شرکت پیمانکاری خاطی و اقامه دعوی و شکایت قضایی برحسب موضوع در دستور کار خود قرار داده است.

تقی زاده خاطر نشان کرد: با توجه به دغدغه شهرداری نسبت به سلامت شهروندان و رفع مشکلات گودزباله در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدامات اولیه در انتخاب و انعقاد پیمانکار واجدالشرایط توسط حوزه معاونت خدمات شهری برنامه‌ریزی و تا پایان فصل بهار شاهد امحاء و پاکسازی کلیه زباله های تحویل گردیده به پیمانکار سابق خواهیم بود.

وی در پایان ضمن عذرخواهی از مردم شریف میبد متعهد شد حداکثر ظرف مدت دوهفته آینده مراتب پاکسازی و امحای زباله‌های تحویلی به پیمانکار را به اطلاع عموم شهروندان برساند.