اهدای ۱۰۳ قلم شی تاریخی به موزه چای لاهیجان
اهدای ۱۰۳ قلم شی تاریخی به موزه چای لاهیجان
مدیرکل میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از اهدای ۱۰۳ قلم شیء تاریخی به موزه تاریخ چای لاهیجان خبر داد و گفت: این اشیاء توسط خانواده فرهنگ دوست«سکالشفر مصطفوی» به موزه اهدا شد.

به‌ گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از پایگاه خبری گیل فام، ولی جهانی  با اشاره به اهمیت اهدای اشیا تاریخی به موزه‌ها، اظهار کرد: شیء سپاری به موزه‌ها یک رسم و سنت بسیار ارزشمند است که از قدیم در بین گیلانی‌ها مرسوم بوده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان از اهدای ۱۰۳ قلم شیء تاریخی به موزه تاریخ چای لاهیجان خبر داد و افزود: ۱۰۳ ظرف چینی فاخر شامل انواع قوری، پارچ، لیوان، فنجان و نعلبکی، عطردان، کاسه و بشقاب و همچنین ظروف تزئینی توسط خانواده فرهنگ دوست «سکالشفر مصطفوی» به موزه لاهیجان اهدا شده است.

او با تقدیر و تشکر از این اقدام فرهنگی، حفظ میراث مادی و معنوی فاخر استان را از وظایف فرد فرد آحاد جامعه برشمرد و بیان کرد: بهترین مکان برای صیانت از آثار تاریخی ارزشمند، موزه‌ها هستند.

جهانی ادامه داد: در موزه‌ها علاوه بر حفاظت مؤثر، شاهکارهای هنری استادکاران ماهر در معرض دید علاقمندان قرار گرفته و به نوعی با انتزاع از تملک فردی به تملک همه افراد جامعه درخواهد آمد.

وی با استقبال از اهدا آثار نفیس به موزه‌ها، افزود: هم استانی‌های شریف، در صورت تمایل می‌توانند با مراجعه به موزه‌های استان و ادارات تابعه شهرستانی نسبت به اهدا مجموعه‌های خویش اقدام کنند.

گزارش‌ روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری  و صنایع‌‌دستی گیلان

بابک خاصه خان