جشنواره بهار‌ نارنج گیلان ثبت ملی شد/ بهار نارنج، جشنواره ای برای نشاط و اشتغال
جشنواره بهار‌ نارنج گیلان ثبت ملی شد/ بهار نارنج، جشنواره ای برای نشاط و اشتغال
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان با اشاره به ثبت ملی جشنواره بهار نارنج گیلان گفت: جشنواره بهارنارنج روز پنج‌شنبه 21 اردیبهشت‌ماه در شهر کومله برگزار می گردد.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از پایگاه خبری گیل فام، ولی جهانی با اعلام این خبر اظهار کرد: برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی یکی از روش‌های مناسب برای ایجاد جاذبه‌های گردشگری و توزیع گردشگران در سطح استان در ایام مختلف از سال است و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان به عنوان متولی برگزاری جشنواره‌های تخصصی گردشگری در نظر دارد با به منظور توسعه و احیاء آئین‌ها و سنت‌های بومی و دیرینه گیلانی نسبت به برگزاری جشنواره‌های فرهنگی در سطح شهرستان‌های استان گیلان اقدام کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان افزود: یکی از جشنواره‌های پر مخاطب که در طول سالیان گذشته میزبان گردشگران مختلفی از سطح استان و کشور بوده جشنواره بهار نارنج کومله شهرستان لنگرود است  در روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه با همکاری اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان لنگرود، شهرداری و شورای اسلامی شهر کومله برگزار می‌شود.

جهانی گفت: آداب و سنن مرتبط با بهارنارنج در شهرستان لنگرود از قدمت دیرینه برخوردار بوده و یکی از اهداف اصلی برگزاری این جشنواره، معرفی خرده‌فرهنگ‌های مرتبط با این محصول در آئین‌های سنتی مردم این منطقه و همچنین آشنایی هرچه بیشتر گردشگران با جاذبه‌های مختلف گردشگری استان گیلان است.

او تصریح کرد: همچنین به منظور حمایت از هنرمندان بومی منطقه، به اختصاص غرفه عرضه محصولات محلی در کنار برگزاری برنامه‌ها و نمایش‌های محلی پیش‌بینی شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان می گوید: جشنواره بهارنارنج یکی از جشن هایی است که به شکرانه این نعمت عظیم و خوش عطر در کومله لنگرود برگزار می شود و امسال نیز جشنواره بهارنارنج کومله زمانی برای نشاط  و تنفس در عطر بهار نارنج برای گردشگران فراهم آورده تا عاملی برای توسعه گردشگری، کارآفرینی و هویت بخشی برای این خطه رقم زند.

روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان

بابک خاصه خان