رمزارزهاي غيرمجاز عامل افزایش بار شبکه برق کشور
رمزارزهاي غيرمجاز عامل افزایش بار شبکه برق کشور
طبق اعلام وزارت نیرو، استخراج یک واحد بیت‌کوین به بیش از ۳۰۰ مگاوات ساعت برق نیاز دارد که این میزان بیشتر از برق مصرفی حدود ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک شبانه روز است

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از  تایمازنیوز | از آنجایی که تامین برق مطمئن و پایدار جزو اساسی‌ترین رسالتهاي وزارت نيرو و صنعت برق برای مشترکان است، لیکن در سالهای اخیر علاوه بر افزايش مصرف برق كه بار شبكه برق كشور را افزايش داده، گسترش پدیده مذمومي با عنوان رمزارزهای غیر مجاز چه در ابعاد وسیع با نام مزارع استخراج رمزارز و چه نوع كوچكتر آن در خانه‌ها معادلات تامین برق پايدار و مستمر را برای مشترکان با چالش روبه‌رو کرده است.
راه‌اندازی و استخراج گسترده رمزارزها و استفاده غیرمجاز از این پدیده نوظهور و مشکل‌آفرین برای پایداری شبکه برق، طي يكي دو سال گذشته خسارات زيادي به صنعت برق كشور وارد كرده كه از آن جمله مي‌توان به سوختن ترانسها، پارگی سیمها و آسیب رساندن به سایر تجهیزات برقی بر اثر افزایش ناگهانی بار شبکه اشاره كرد.
طبق اعلام وزارت نیرو، استخراج یک واحد بیت‌کوین به بیش از ۳۰۰ مگاوات ساعت برق نیاز دارد که این میزان بیشتر از برق مصرفی حدود ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک شبانه روز است. همچنین یک مانیر ۲ تا ۳ کیلوواتی به اندازه ۳۵ پنکه یا ۱۵ یخچال فریزر و برابر ۵ کولر آبی يا یک کولر گازی برق مصرف می کند. بنابراین ایجاد مزرعه استخراج بیت کوین با مصرف برق زیاد همراه است. به بیان ساده‌تر برای تامین برق پردازنده‌هایی که رمرزارز دیجیتال اسخراج و از سیستمهای کامپیوتری پردازش مي‌شوند، نیازمند فعالیت ۲۴ ساعته است كه به خودي خود گرمای شدیدي توليد مي‌كند و برای خنک نگهداشتن تهویه محیط بسته، بايد شبانه روزي از کولرهای گازی استفاده كرد که این موضوع ارتباط مستقیم با روند افزایش مصرف برق دارد.
قانونگذار برای برون‌رفت از اين وضعيت (فعالیت غیرمجاز رمزارزها)، مبادرت به تدوین و ابلاغ شیوه نامه استخراج رمزارز با تامین برق توسط نیروگاههای تجدیدپذیر كرده که متقاضیان می‌توانند با بستن قرارداد با ساتبا خرید تضمینی برق داشته باشند. به این طریق که اگر انرژی مصرفی آنها بیشتر یا کمتر از مقدار انرژی تزریق شده نیروگاه به شبکه برق باشد باید مابه‌التفات انرژی مصرفی یا تولیدی پرداخت یا دریافت شود.
قطعا این شیوه نامه اقدامی مثبت و رو به جلو در ایجاد هماهنگی بین وزارتخانه‌های نیرو، صنعت و سرمایه‌گذار را در جهت حل مشکلات حوزه ماینیگ‌ها است و موجب توسعه بیشتر احداث نیروگاههای تولید پراکنده و خورشیدی در کشور شده و در عين حال استخراج رمز ارز را به مسير قانوني آن هدايت خواهد كرد.