حال خوش پلنگ ایرانی در جنگل های گیلان + فیلم
حال خوش پلنگ ایرانی در جنگل های گیلان + فیلم
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان از مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی در اراضی باغ چای ، در مجاورت مناطق جنگلی یکی از روستاهای بخش چابکسر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از گیل فام / «حمزه عشوری » گفت :  تصاویر یک قلاده  پلنگ در اراضی باغ چای ، درمجاورت مناطق جنگلی یکی از روستاهای بخش چابکسر در شهرستان رودسر به تازگی توسط موبایل یکی از کشاورزان منطقه که مشغول چیدن چای بود، مشاهده و ثبت شده است.
وی با اشاره به شرایط اقلیمی بسیار مناسب گیلان بیان کرد: تنوع گیاهی و جانوری منحصربه‌فرد، اکوسیستم مطلوب و وجود امنیت در این مناطق، بهترین شرایط را برای زیست گونه‌های جانوری نظیر پلنگ، شوکا، خرس قهوه‌ای، گربه جنگلی، گراز و سایر جانداران فراهم کرده که به جرات می‌توان گفت در کشور بی‌نظیر است.
شایان ذکر است زیستگاه پلنگ با  زیستگاه طعمه های اصلی نظیر بز کوهی همپوشانی دارد . اما امروزه به دلیل گسترش فعالیت های اقتصادی ، کشاورزی و دامداری و توسعه سکونت گاههای انسانی در این عرصه ها ، زیستگاههای پلنگ مورد تهدید واقع شده است و این نمونه ناگزیردر مناطق نزدیک روستاها مشاهده می شود .
مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان در پایان از تلاش شبانه‌روزی محیط‌بانان و همراهی ساکنان جوامع محلی در حفظ گونه‌های ارزشمند تشکر کرد و ازهمه دوستداران طبیعت و حیات وحش درخواست کرد ضمن حفاظت از این گونه های کمیاب، درصورت مشاهده حیات وحش ازنزدیک شدن به آن خودداری کرده و چنین مشاهداتی را به نزدیکترین پاسگاه محیطبانی و یا اداره حفاظت محیط زیست اطلاع دهند تا مراتب سریعا و با حساسیت مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد .

برای مشاهده فیلم اینجا را کلیک کنید.

بابک خاصه خان