ظرفیت‌سازی شهرک های صنعتی خوزستان متناسب با نیاز صنعت نفت
ظرفیت‌سازی شهرک های صنعتی خوزستان متناسب با نیاز صنعت نفت
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: این شرکت در قالب ۴۴ میدان و ۶۰ مخزن نفتی، تولید کننده ۷۵ تا ۸۰ درصد نفت کشور در گستره جغرافیایی ۶ استان است.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از تجهیزنیوز، مدیرعامل و عضو اصلی هیئت مدیره شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در نشست خبری که شامگاه شنبه در مجتمع فرهنگی ورزشی امام رضا (ع) شهرک نفت برگزار شد، در پاسخ به سوال مدیر مسئول پایگاه خبری تجهیزنیوز مبنی بر دلیل عدم همکاری شرکت های مستقر در شهرک صنعتی استان خوزستان در راستای استفاده از ساخت قطعات تولید داخلی گفت: شهرک‌های صنعتی در استان خوزستان باید متناسب با نیاز صنعت نفت، ظرفیت‌سازی کنند و این امر منوط به همکاری و تعامل هرچه بیشتر شهرک‌ها و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است.

با اشاره با اشاره به ۷۵۰ میلیون دلار منابع ارزی وزارت نفت به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به منظور انجام بازسازی و نوسازی تجهیزات صنعت گفت: بخش قابل توجهی از این منابع می‌تواند در داخل استان هزینه شود و این امر منوط به همکاری و تعامل هرچه بیشتر شهرک‌ها و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است.

دانشی افزود: از شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان خواسته می‌شود تا برای همکاری‌های مشترک با واحدهای تولیدی، زمینه‌های بیشتری را فراهم کند.

دانشی به افزایش اعتبارات شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از ۲۰۰ میلیون دلار به ۷۵۰ میلیون دلار به منظور نوسازی و بازسازی تاسیسات بخصوص خطوط لوله نفت اشاره‌کرد و گفت: این منابع در ۶ استان نفتخیز حوزه فعالیت این شرکت هزینه خواهد شد.

وی تصریح‌کرد: این منابع با برنامه ریزی‌هایی که صورت گرفته، جذب و هزینه خواهند شد تا شرایط تولید نفت کشور پایدار بماند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب خاطرنشان‌کرد: از دی ماه سال گذشته فعالیت‌های لازم آغاز شد تا به ظرفیت تولید نفت در پیش از تحریم‌ها برسیم و در اسفندماه سال ۱۴۰۰ این شرایط محقق شد اما همچنان مشکلاتی وجود دارد.

او با بیان اینکه رابطه وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران با مناطق نفتخیز جنوب بسیار مطلوب و امیدبخش است گفت: در همین راستا امکان تحقق برنامه ریزی‌های صورت گرفته صنعت نفت فراهم شده است.

دانشی همچنین با بیان اینکه علیرغم گذشت دو سال از واگذاری پروژه‌ها به پیمانکاران طرح توسعه ۲۸ مخزن نفتی مناطق نفت‌خیز تنها ۱۰ درصد از عملیات اجرایی آن محقق شده افزود: با آغاز دولت سیزدهم، تعهدات و قراردادهای این طرح ساماندهی می شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به اینکه نحوه واگذاری پروژه‌های طرح توسعه ۲۸ مخزن نفتی در دولت قبل فرآیند خوبی نداشته است، گفت: پیمانکاران انتخاب شده برای مشارکت در این طرح فاقد توانایی لازم برای اجرای این طرح هستند.

وی اظهارداشت: طرح توسعه ۲۸ مخزن نفتی مناطق نفتخیز جنوب را نمی‌توان طرح خوبی دانست و مهمترین دلیل آن انتخاب پیمانکاران فاقد توانایی لازم برای اجرای پروژه‌های این طرح است.

وی با تاکید بر اینکه پیمانکارانی که برای این طرح انتخاب شده اند؛ ضعیف هستند گفت: به‌همین دلیل، تعدادی از پیمانکاران در حال رها کردن کار (انصراف از ادامه پروژه) هستند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اضافه‌کرد: در حالی اجرای این طرح آغاز شد که فروش نفت به دلیل تحریم های اعمال شده آنطور که انتظار می رفت، محقق نشد.

وی تصریح‌کرد: هدف از ساماندهی این طرح، جلوگیری از ضرر بیشتر منافع و منابع ملی بود؛ لذا این طرح تعهداتی را برای نظام ایجاد کرده است که نمی توان برای لغو آن اقدام کرد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به موضوع اهمیت توجه به موضوعات فرهنگی در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: این صنعت در استان خوزستان، ریشه دار و پیوست‌های فرهنگی در اجرای پروژه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: تلاش می‌شود با تدوین سندی راهبردی، پروژه‌های صنعت نفت از پیوست‌های فرهنگی برخوردار شوند.

دانشی یادآورشد: در همین راستا فروش و تولید نفت در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نسبت به سال گذشته ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: این شرکت در قالب ۴۴ میدان و ۶۰ مخزن نفتی، تولید کننده ۷۵ تا ۸۰ درصد نفت کشور در گستره جغرافیایی ۶ استان است.

وی با بیان اینکه مناطق نفتخیز جنوب ۲۲۲ تاسیسات عظیم با ۳۰ هزار کیلومتر خطوط لوله دارد گفت: در این صنعت ۳۸ هزار و ۵۰۰ نفر شاغل هستند. این شرکت تولی تامین خوراک هشت پالایشگاه کشور و تامین کننده نفت بنادر صادراتی و همچنین خوراک واحدهای مختلف پتروشیمی کشور است و با توجه به این توانمندی ها، دیدگاه وزارت نفت نسبت به ادوار گذشته (در طول ۲۰ سال گذشته) تغییر جدی پیدا کرده و دیگر نگاه از بالا به پایین وجود ندارد.