اعلام ممنوعیت توزیع داروهای سقط جنین در داروخانه های غیربیمارستانی کهگیلویه و بویراحمد
اعلام ممنوعیت توزیع داروهای سقط جنین در داروخانه های غیربیمارستانی کهگیلویه و بویراحمد
توزیع داروهای سقط جنین در داروخانه های غیربیمارستانی کهگیلویه و بویراحمد ممنوع است.

به گزارش پایگاه خبری ترشیز خوان؛ به نقل از عصرجهان، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: بر اساس قانون، داروهای سقط جنین صرفا با تشخیص پزشک معالج و تایید داروخانه بیمارستانی و ثبت دقیق آن‌ها در سامانه قابل تجویز بوده و توزیع این داروها در داروخانه‌های غیربیمارستانی ممنوع است.

رحمت اله افشار شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: توزیع و فروش هرگونه دارویی که منجر به سقط جنین می‌شوند در داروخانه‌های غیربیمارستانی و خارج از این مصوبه، غیرقانونی تلقی می‌شود و درصورت انجام بر فروش و نگهداری این قلم در داروخانه به مرجع قضایی معرفی می شوند.

وی افزود: در جلسه قرارگاه جوانی جمعیت مصوب است که معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی نسبت به نظارت و رصد توزیع داروهای سقط جنین و برخورد با داروخانه‌های متخلف اقدام کند.

افشار تاکید کرد: داروهای سقط جنین عوارض زیادی دارند و از آنجا که عمده افرادی که از این داروها استفاده می‌کنند، مصرف آن را کتمان و دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند؛ زمانی مراجعه می‌کنند که دچار خونریزی‌های شدید و افت فشار خون و هموگلوبین می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه مواردی از مراجعه زنان در پی مصرف داروهای سقط جنین را داشته‌ایم که فرد دچار شوک شده و درمان او سخت شده است، نسبت به این موضوع هشدار داد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: داروهای سقط جنینی که خارج از داروخانه‌های بیمارستانی توزیع می‌شوند ممکن است اصالت نداشته باشند و تقلبی باشند و بنابراین دارای کیفیت نامناسبی هستند و مصرف آنها می‌توان عوارض زیادی به جا بگذارد.